Nīcas izloksne
Nīcas izloksnes video ar LiepU KHI zinātnes prorektori Ievu Ozolu
KLAUSIES: Alvīna Šķipere "Strungu Bieranti", Banažgals, Otaņķu pagasts
[Alvīne, Jānis, Zenta audio]
Šī ir Nīcas izloksne.
Nīcas izloksni runā Dienvidrietumkurzemē Nīcas un Otaņķu pagastos.
Nīcenieku runai ir daudz kā kopīga ar kaimiņiem, tomēr sastopamas vairākas atšķirības, piemēram, Rucavā vērojama lielāka lietuviešu valodas ietekme, savukārt Bārtā vecākās paaudzes valodā vēl saglabājušās zemgalisko izlokšņu parādības.
Novada valodā jau 17. un 19. gadsimtā ir ieklausījušies arī vietējie ilggadējie mācītāji Jānis Langijs un Gustavs Braže un to ir ietvēruši savās vārdnīcās.
Savukārt izcilais valodnieks Kārlis Mīlenbahs, 20. gadsimta sākumā apbraukādams Latviju, vācot izlokšņu leksiku apjomīgajai "Latviešu valodas vārdnīcai", Nīcā uzturējies trīs dienas, lai varētu ar "Nīcas jo ievērojamo izloksni pamatīgāki iepazīties".
Tomēr jau 1892. gadā Nīcas skolotājs Mārtiņš Spriņģis par Nīcas Lejnieku izloksni ir rakstījis, ka ".. izloksne ar katru gadu manāmi dilst.”
Nīcā lepojamies ar filoloģes Brigitas Bušmanes “Nīcas izloksnes” krājumu. To veido nīcenieki, kur vecākie, kuri jau sen aizsaulē, dzimuši pat 1878. gadā.
Nīcas izloksne ir vidus dialekta izloksne, kurā sastopamas kursisko izlokšņu un zemgalisko
izlokšņu īpatnības.
Izloksnē ir divas pamatintonācijas: stieptā (∼), kas atbilst triju intonāciju apgabala
stieptajai intonācijai – mãja, sẽne, dũmi, kañna, laũks, un nestieptā, kurā saplūdušas triju intonāciju
apgabala lauztā un krītošā intonācija un kas tradicionāli apzīmēta ar lauztās intonācijas zīmi –
jumtiņu (^) – lâcis, dêle, dzît, grûst, dava, gubis.
Nīcas izloksnes fonētikā ir daudz kopīgu parādību ar latviešu literāro valodu un citām
vidus dialekta izloksnēm. Skaņu sistēma ir tāda pati kā literārajā valodā, bet sastopamas vairākas atšķirības skaņu lietojumā.
Vairākas izloksnei raksturīgas vokālisma kvalitātes maiņas vērojamas saknes zilbēs.
Brigitu Bušmani kolēģi feisbuka lapā nupat apsveikuši ar lejuplādēto Nīcas izloksnes vārdnīcas otro daļu*, kurā publicēti vārdi ar sākumburtu J, K, Ķ. Ir ko lasīt un priecāties, cik atsperīgi skan nīcenieku mēlē pavisam parasts deguns kā ķurķis vai sprogaini mati un ilgviļņi, kad tos nosauc par ķeruli, un tā tālāk.
Vārdnīcas veidošanu var saukt par B. Bušmanes mūža darbu, jo sistemātiski Nīcas izloksnes tekstu pieraksti sākti no 70., 80. gadiem. Tolaik vēl bijis iespējams izjautāt 19. gadsimta pēdējā desmitgadē dzimušus izloksnes pratējus, kuru stāstījums aizvedis arī senā pagātnē.
Aptuveni pirms desmit gadiem no 80 biezām kladēm tika izveidota elektroniska kartotēka un darbs pie vārdnīcas rakstīšanas varēja sākties. Kad rodas kāds jautājums par vārda nozīmi un lietojumu, pētniece vēršas pie atsaucīgākajiem izloksnes teicējiem – Alvīnes Šķiperes, Jāņa Jūrmaļa un Gitas Vanagas.
Kā liepājniecei Nīcas izloksne viņai ir tuvāka par citām vidusdialekta izloksnēm.
Nīcenieku runai ir daudz kā kopīga ar kaimiņiem, tomēr sastopamas vairākas atšķirības, piemēram, Rucavā vērojama lielāka lietuviešu valodas ietekme, savukārt Bārtā vecākās paaudzes valodā vēl saglabājušās zemgalisko izlokšņu parādības.
Mūsdienās nīcenieku izloksnē arvien vairāk ielaužas literārā forma, kas to dara saprotamāku arī citu novadu ļaudīm. Kad vārdnīcai skanēs beigu akords, B. Bušmane daudz neplāno, ka tikai iesāktais darbs iet uz priekšu.
* Vārdnīcas saiti meklējiet: www.lulavi.lv
Nīcas izloksni runā Dienvidrietumkurzemē Nīcas un Otaņķu pagastos, kas atrodas apmēram 20 km uz dienvidiem no Liepājas. Nīca un Otaņķi ir etnogrāfiski bagāts novads, kas ierakstījis spilgtas lappuses latviešu tautas
materiālajā un garīgajā kultūrā. Krāšņais nīcenieču tautastērps, bagātais tautasdziesmu pūrs, garais
sauciens – tās ir tikai dažas no vērtībām, ar ko nīcenieki var lepoties un ko glabā arī šodien. Un valoda!
Par vairākām senākām izloksnes iezīmēm liecības rodamas ne tikai tautasdziesmās, kur nereti saglabājušies mūsdienās izzuduši vārdi. Novada valodā jau 17. un 19. gadsimtā ir ieklausījušies arī vietējie ilggadējie mācītāji Jānis Langijs un Gustavs Braže un to ir ietvēruši savās vārdnīcās.
19. gadsimta pēdējā desmitgadē ierosmi savai daiļradei te ir guvis tolaik Nīcas skolas skolotājs, jaunais rakstnieks Jēkabs Janševskis, jo "latviešu valoda še vēl vesela un skaidra. Tautas gara mantas še vēl var vākt un dabūt pa pilnam". Savukārt izcilais valodnieks Kārlis Mīlenbahs, 20. gadsimta sākumā apbraukādams Latviju, vācot izlokšņu leksiku apjomīgajai "Latviešu valodas vārdnīcai", Nīcā uzturējies trīs dienas, lai varētu ar "Nīcas jo ievērojamo izloksni pamatīgāki iepazīties". Tomēr jau 1892. gadā Nīcas skolotājs Mārtiņš Spriņģis par Nīcas Lejnieku izloksni ir rakstījis, ka ".. izloksne ar katru gadu manāmi dilst. Pat vecāko lejnieku mutēs tā vairs nav pilnīgi pastāvīgi valdoša.
Šis process ir turpinājies 20. gadsimtā un vēl straujāk 21. gadsimta sākumā. Taču vēl 20. gadsimta beigās, dzīvodams Jūrmalciemā, daudzus novadam raksturīgus vārdus ir saklausījis rakstnieks Olafs Gūtmanis un iesaistījis tos savos dzejoļos, arī darbā "Jūrmalciems".
Fololoģes Brigitas Bušmanes “Nīcas izloksnes” krājumu veido nīcenieki, kur vecākie, kuri jau sen aizsaulē, dzimuši pat 1878. gadā.
Īsas ziņas par Nīcas izloksnes fonētiskajām, vārddarināšanas un gramatiskajām īpatnībām
Nīcas izloksne ir vidus dialekta izloksne, kurā sastopamas kursisko izlokšņu un zemgalisko izlokšņu īpatnības. Izloksnē ir divas pamatintonācijas: stieptā (∼), kas atbilst triju intonāciju apgabala stieptajai intonācijai – mãja, sẽne, dũmi, kañna, laũks, un nestieptā, kurā saplūdušas triju intonāciju apgabala lauztā un krītošā intonācija un kas tradicionāli apzīmēta ar lauztās intonācijas zīmi – jumtiņu (^) – lâcis, dêle, dzît, grûst, dava, gubis. Nīcas izloksnes fonētikā ir daudz kopīgu parādību ar latviešu literāro valodu un citām vidus dialekta izloksnēm. Skaņu sistēma ir tāda pati kā literārajā valodā, bet sastopamas vairākas atšķirības skaņu lietojumā. Vairākas izloksnei raksturīgas vokālisma kvalitātes maiņas vērojamas saknes zilbēs. "Nīcas izloksnes vārdnīcā" pamatos ir ietverti visi vārdi un vārdu savienojumi, kas izloksnē ir pierakstīti 20. gadsimta 70.–80. gados, kā arī kopš 2011. gada. Ir izmantoti vairāki citi avoti, kuros sastopamas dažas minētajos izlokšņu pierakstos nefiksētas leksēmas.
„Nīcas izloksnes vārdnīcas” turpinājums (šķirkļi ar p) – papildinājums Nīcas novada nemateriālās kultūras mantojumam